Lekki tornister - profilaktyka wad postawy

25d8f396 9305 452e af09 942c3acefb58 copy 418x590 copy 167x236

 

Nasza szkoła wzięła udział w akcji Sanepidu "Lekki tornister",
której celem jest promowanie zdrowych nawyków
związanych z noszeniem plecaków.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka
nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

 W klasach młodszych odbyły się pogadanki
na temat wad postawy i zapobieganiu im.

 

W klasie I zważone zostały  tornistry uczniów oraz przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego ich pakowania i noszenia. Na gablocie i  drzwiach szkoły  wywieszone  zostały plakaty przypominające i zachęcające uczniów do prawidłowego noszenia tornistra i dbania o swoje zdrowie. Działania te mają zapobiegać przeciążeniom kręgosłupa i dbać o postawy naszych uczniów.

Przez cały rok szkolny podczas zajęć wychowania fizycznego nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zwracali szczególną uwagę na kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz zdrowych nawyków ruchowych. Regularnie na zajęciach wychowania fizycznego prowadzone były również zajęcia z elementami  gimnastyki korekcyjnej, podczas których uczniowie wykonywali ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne, poprawiające koordynację ruchową, gibkość oraz równowagę. Dzięki systematycznej pracy dzieci rozwijały świadomość własnego ciała, uczyły się prawidłowych wzorców ruchowych oraz dbałości o zdrowy kręgosłup.

 

 Sabina Serzisko