Wirusoochrona - czyli jak zapobiegać infekcjom
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 01, lipiec 2025 21:21
- SM
- Odsłony: 523
W roku szkolnym 20024/2025 uczniowie klas I-III
brali udział w zajęciach informacyjno-edukacyjnych
pt. #LekcjaWirusoochrony.
Celem zajęć było dostrzeganie roli
higieny osobistej na co dzień oraz w warunkach nasilonego zagrożenia
rozprzestrzeniania chorób zakaźnych.
Dzieci poznały podstawowe zasady higieny osobistej oraz sposoby zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową z uwzględnieniem profilaktyki grypy. Zostały przeprowadzone działania praktyczne - dzieci po raz kolejny uczyły się prawidłowego zachowania podczas kaszlu i kataru. Odbyły się także zajęcia praktyczne, związane z prawidłowym myciem rąk. Ponadto podczas lekcji uczniowie skorzystali z materiałów nadesłanych przez PSSE w Raciborzu i rozwiązywały krzyżówkę, kolorowały oraz malowały bakterie i wirusy. Wykonane zostały doświadczenia: „Niebezpieczny uścisk dłoni – czyli jak roznosimy zarazki” oraz „Uciekający pieprz/Umykające zarazki”. Dzieci poznały objawy przeziębienia i grypy oraz ich różnice. Zostały zapoznane z medycznym sposobem ochrony przed wirusem, czyli szczepieniem. Podkreślano dzieciom, jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i dostosowanie ubrań do warunków pogodowych. Dzieci chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.
W ramach akcji „Wirusoochrona” zorganizowane zostały ćwiczenia gimnastyczne, zabawy ruchowe i inne zabawy uwrażliwiające dzieci i promujące aktywny tryb życia. W każdej klasie przeprowadzony został temat, dotyczący zdrowego odżywiania się. Dzieci wykonały zdrowe kanapki, przy czym dowiedziały się jak wartościowe jest spożywanie warzyw i owoców oraz ile witamin w sobie zawierają.
W czasie realizacji akcji „Wirusoochrona” uczniowie eksperymentowali i nabywali doświadczeń we wszystkich obszarach rozwoju. Zapewne przekazana wiedza w przyszłości będzie owocowała. Poprzez zajęcia u dzieci została rozbudzona ciekawość poznawcza i motywacja do działania. Wszystkie dzieci wiedzą, że stosowanie się do powszechnie znanych zasad higieny to podstawowe zachowanie chroniące przed wirusami. Podczas realizacji akcji dobrze się bawiliśmy, ale również mieliśmy okazję uzyskać i utrwalić konieczną zawsze, a szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań.
Sabina Mikołajczyk