Podróż z klasą do Wrocławia

1 24W terminie 23 - 25 października br.  uczniowie klas 7 i 8
wyjechali na trzydniową wycieczkę w ramach
projektu MEN "Podróże z klasą”.
Na ten cel została pozyskana dotacja
ze środków ministerialnych
w wysokości 23 750 złotych.
Celem podróży był Wrocław i okolice

<<< Zapraszamy do obejrzenia fotorelacjilogo podroe z klas

 Pierwszego dnia uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili Muzeum Pana Tadeusza, które działa w strukturach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Tam poznali historię powstawania naszej epopei narodowej, odświeżyli sobie znajomość biografii Adama Mickiewicza oraz poczuli ducha epoki. Podczas zwiedzania obejrzeli rękopis dzieła i próbowali rozczytać ręczne pismo naszego wieszcza, usiłując przepisać cztery pierwsze wersy inwokacji z oryginału. Zadanie okazało się trudne, bo Mickiewicz słynął z niezbyt starannego charakteru pisma, jednak młodzi czytelnicy poradzili sobie całkiem sprawnie. Dodatkową atrakcją były warsztaty pisania gęsim piórem.

Z dłońmi upstrzonymi różnokolorowym atramentem wycieczkowicze udali się następnie do Panoramy Racławickiej, by obejrzeć słynny obraz Kossaka i Styki. Monumentalna forma i porcja informacji dotyczących dzieła wywołały spore zaskoczenie i zaciekawienie wśród uczniów. Z uwagą przyglądali się obrazowi i słuchali nagrania o szczegółach, które zostały na nim przedstawione.

Ostatnim punktem w tym dniu było nowoczesne, multimedialne centrum wiedzy o wodzie – Hydropolis. Tam uczniowie mogli dowiedzieć się wszystkiego o występowaniu i pochodzeniu wody w przyrodzie, zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem oceanów. Mogli wejść do prawdziwego batyskafu i poczuć się jak eksploratorzy największych morskich głębin. Poznali rozmaite gatunki stworzeń podwodnych, dowiedzieli się wielu ciekawostek z historii odkryć morskich, zobaczyli też jak wygląda gospodarowanie wodą w mieście i wiele więcej. Wieczorem, pełni wrażeń, udali się do Lubachowa na nocleg.

Drugiego dnia podróżnicy z Grzegorzowic odwiedzili miejscowość Sobótka, gdzie udali się najpierw do Muzeum Ślężańskiego. Tam zostali oprowadzeni po ekspozycji przez panią archeolog i przygotowani na to, co zobaczą podczas wędrówki na Ślężę. Około godziny dwunastej młodzi turyści wyruszyli żółtym szlakiem ku szczytowi śląskiego Olimpu, jak bywa nazywana ta góra. Z wielkim mozołem, acz wytrwale zdobywali kolejne metry, aż wreszcie po około dwóch godzinach stanęli na szczycie. Tym samym młodzież z Grzegorzowic osiągnęła najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego, liczący sobie 718 m n.p.m. Jest to kolejny, szósty już szczyt zaliczany do Korony Gór Polski, odwiedzony przez naszą młodzież w ostatnich latach (na koncie mamy już Biskupią Kopę, Skrzyczne, Babią Górę, Orlicę i Szczeliniec Wielki). Na drodze do góry uczniowie mogli podziwiać starożytne rzeźby kultowe oraz delektować się piękną złotą polską jesienią, ponieważ pogoda sprzyjała wędrówce. Ze szczytu uczestnicy wycieczki zeszli w kierunku przełęczy Tąpadła, gdzie na parkingu czekał autokar.

Trzeci, ostatni dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Wrocławia. Pani przewodnik oprowadziła wycieczkę po mieście, pokazując uczniom najbardziej charakterystyczne i najciekawsze miejsca w mieście: rynek z pięknymi kamienicami i kościołami oraz pomnikiem Aleksandra Fredry, jatki miejskie, dziedziniec Ossolineum, Ostrów Tumski z archikatedrą oraz wiele innych. Odwiedziliśmy również Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie obejrzeliśmy piękną aulę Leopoldina oraz podziwialiśmy panoramę miasta z wysokości Wieży Matematycznej. Następnie przejechaliśmy pod Halę Stulecia i w pobliskim parku delektowaliśmy się muzyką i pokazem tańczących fontann.

Naszą przygodę zakończyliśmy w zoo, gdzie zachwyt wśród uczniów wywołało Afrykarium z ogromnymi akwariami pełnymi płaszczek, rekinów i innych morskich zwierząt. Pełni wrażeń, bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia uczniowie klas starszych wrócili bezpiecznie do Grzegorzowic.

Magdalena Gałeczka